Lublin miastem zgody religijnej

  • 26.10.2017, 13:13
  • red.
Lublin miastem zgody religijnej KUL
29 października rozpocznie się w Lublinie Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny „Lublin miasto zgody religijnej (1317-2017)”.

Kongres będzie okazją do upamiętnienia obecności na terenie Lubelszczyzny różnych tradycji chrześcijańskich. – Chcemy też w ten sposób podkreślić ekumeniczny charakter Lublina, który od wieków miał ambicję, aby stać się miastem zgody religijnej. To tutaj podpisana została Unia Lubelska (1569), tworząca podwaliny Rzeczpospolitej wielu kultur, religii i narodów – przypominają organizatorzy. Planowane obrady przypadają w rocznicę trzech ważnych wydarzeń o charakterze zarówno europejskim, jak i regionalnym: siedemsetlecia nadania Lublinowi praw miejskich (1317), pięćsetlecia Reformacji (1517) oraz stulecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (1918), w którym od wielu lat aktywnie działa Instytut Ekumeniczny KUL.

Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny „Lublin miasto zgody religijnej (1317-2017)” odbędzie się w dniach 29-31 października 2017 r. Jego organizatorami są: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Archidiecezjalna Rada Ekumeniczna przy Metropolicie Lubelskim, Polska Rada Ekumeniczna o. Lublin, Miasto Lublin oraz Urząd Marszałkowski w Lublinie.

Obrady poprzedzi sobotni wieczór literacki, którego gościem będzie publicystka i poetka luterańska – Aleksandra Błahut-Kowalczyk. Spotkanie odbędzie się 28 października o godz. 17 w Muzeum Literatury im. Józefa Czechowicza. Poprowadzi je prof. Sławomir Jacek Żurek z Instytutu Filologii Polskiej KUL. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

red.

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe