Parczew: Terytorialsi złożyli uroczystą przysięgę

  • 04.12.2018, 11:14
  • kpt. Damian STANULA - Oficer Prasowy
Parczew: Terytorialsi złożyli uroczystą przysięgę 2 LBOT
W niedzielę, 2 grudnia w Parczewie odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. To już ostatnia w tym roku przysięga w lubelskiej brygadzie.

170 żołnierzy – ochotników obrony terytorialnej z województwa lubelskiego złożyło w niedzielę, 2 grudnia br. uroczystą przysięgę na sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Ceremonia wojskowa odbyła się na Placu przy ulicy Jana Pawła II w Parczewie. Tradycyjnie poprzedziła ją Msza Święta w intencji żołnierzy, która została odprawiona w Parafii św. Jana Chrzciciela.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zwracając się w liście do żołnierzy składających przysięgę powiedział – „Wasza Brygada wchodzi w skład Wojsk Obrony Terytorialnej. Jako Terytorialsi będziecie strzec bezpieczeństwa regionu, w którym mieszkacie. Dzięki waszej służbie nasze Małe Ojczyzny będą bezpieczniejsze i bardziej odporne na wszelkie zagrożenia. Patronem Waszej jednostki jest mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora, żołnierz polskiego podziemia niepodległościowego, który właśnie na tej ziemi walczył z komunistami o wolność i suwerenność Ojczyzny. To dziedzictwo jest niewątpliwym zaszczytem, ale także szczególnym zobowiązaniem do godnego kontynuowania dzieła podjętego przez Waszych wielkich poprzedników”.

Przysięga w Parczewie jest jedenastą i ostatnią przysięgą w tym roku w lubelskiej brygadzie. W sumie w historii brygady odbyło się ich szesnaście. 2 LBOT liczy już blisko 3100 żołnierzy i cały czas powiększa swoje szeregi. Dane statystyczne pokazują, że Terytorialsi na Lubelszczyźnie, to osoby młode, średnia wieku wynosi 30 lat. Blisko 24 % stanowią studenci, rośnie również liczba kobiet – obecnie w lubelskiej brygadzie jest ich 15 %. Żołnierze obrony terytorialnej wywodzą się z różnych środowisk, reprezentują różne zawody, pasje, zainteresowania, często również posiadają cenne kompetencje. Łączy ich jedno - gotowość by ofiarować część swojego czasu, energii i umiejętności Ojczyźnie i lokalnym społecznościom.

 

Przysięgi od Morza do Tatr!

W ten weekend, pierwszy raz w historii istnienia Wojsk Obrony Terytorialnej, żołnierze, aż ośmiu brygad OT złożyli uroczyste przysięgi wojskowe. Było to już 52 raz w tym roku, kiedy ochotnicy uroczyście, w obecności swoich najbliższych, wypowiedzieli słowa „Ja żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam!”.

Zaprzysiężenia Terytorialsów odbyły się w 8 województwach: łódzkim, świętokrzyskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim, śląskim, lubelskim i podkarpackim. To pierwszy raz w historii WOT, kiedy przysięgi odbyły się równocześnie w połowie polskich województw. Pokazuje to ogromne zaangażowanie społeczeństwa i patriotyzm Polaków oraz ich chęć do służby w formacji.

Przysięgi które odbyły się w tę sobotę i w niedziele były zorganizowane zarówno na terenie miast jak i w otwartych tego dnia koszarach, a zaprzysiężonych zosytało tysiąc nowych Terytorialsów.

Z każdym kolejnym powołaniem do służby dostrzegalnych jest kilka trendów: malejąca średnia wieku ochotników, coraz większa ilość aplikacji kobiet i coraz większa ilość osób, które postanowiły wstąpić do WOT zachęcone przez tych, którzy już pełnią służbę.

Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie, w niespełna dwa lata po ich utworzeniu, w szeregach piątego rodzaju sił zbrojnych służy już prawie 17 tysięcy żołnierzy.

kpt. Damian STANULA - Oficer Prasowy

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe