czwartek, 28 marca 2024 13:12
Reklama

MUP w Lublinie aktywizuje osoby niepełnosprawne

Niepełnosprawność nie jest przeszkodą, by spełniać się zawodowo. Zwłaszcza, jeśli skorzysta się z oferty Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie.
MUP w Lublinie aktywizuje osoby niepełnosprawne

Autor: pixabay.com

Osoby do 30 roku życia z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności mogą wziąć udział w szkoleniach, odbyć płatne staże u pracodawców lub uzyskać nawet 20 tys. zł dofinansowania na założenie własnej firmy. Lubelski MUP prowadzi właśnie nabór do projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w mieście Lublin (III)”.

Monika Różycka-Górska, rzecznik prasowy MUP w Lublinie, zwraca uwagę, że osoby niepełnosprawne rejestrujące się w urzędach pracy to grupa bardzo zróżnicowana pod względem cech, sytuacji społeczno-zawodowej czy rodzaju niepełnosprawności i urzędy biorą to pod uwagę, przygotowując swoją ofertę. – Niepełnosprawni klienci urzędów pracy to przede wszystkim osoby dorosłe w wieku aktywności zawodowej, o niskich kwalifikacjach zawodowych, często bez doświadczenia zawodowego, pozostające długotrwale poza rynkiem pracy, ale zmotywowane do tego, by podwyższać swoje kwalifikacje i w efekcie podjąć zatrudnienie. Takim osobom doradcy klienta przede wszystkim oferują pomoc w doborze odpowiedniego zawodu lub formy kształcenia. Kolejną kategorią niepełnosprawnych klientów urzędów pracy są osoby, których w wieku aktywności zawodowej dotknęła niepełnosprawność i utraciły przez to możliwość wykonywania dotychczasowej pracy zawodowej i chcące nadal być aktywne na rynku pracy. Odpowiednim wsparciem dla tych osób jest propozycja innego kierunku i formy szkolenia zawodowego lub zatrudnienia – precyzuje rzeczniczka MUP.

W Miejskim Urzędzie Pracy w Lublinie obecnie zarejestrowanych jest 725 osób niepełnosprawnych. Najczęściej są to osoby z upośledzeniami narządu ruchu, posiadające choroby neurologiczne i psychiczne. Oprócz takich form wsparcia, jak np. w projekcie „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w mieście Lublin (III)”, mogą one korzystać również ze wszystkich innych instrumentów rynku pracy skierowanych do osób bezrobotnych na zasadach określonych w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Wydatki na usługi lub instrumenty rynku pracy w przypadku osób niepełnosprawnych zarejestrowanych jako bezrobotne są finansowane ze środków Funduszu Pracy, natomiast w przypadku osób niepełnosprawnych zarejestrowanych jako poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu – ze środków PFRON. W roku 2016 pracodawcy zgłosili do MUP w Lublinie 494 wolne miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej skierowane do osób niepełnosprawnych. W pierwszym półroczu 2017 roku wpłynęły 383 oferty pracy.



Podziel się
Oceń

Komentarze