czwartek, 28 marca 2024 21:12
Reklama

Muzeum w 3D

Jak zwiększyć atrakcyjność muzeów? Naukowcy proponują technologie 3D.
Muzeum w 3D

Autor: Politechnika Lubelska

O tym, jak wykorzystać nowoczesne technologie informatyczne oraz skanowanie i druk 3D
w muzealnictwie, dyskutować będą naukowcy, muzealnicy i archeolodzy podczas seminarium, które odbędzie się w poniedziałek 15 stycznia 2018 roku o godz. 11 w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Organizatorami wydarzenia są Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Instytut Informatyki Politechniki Lubelskiej oraz Polskie Towarzystwo Informatyczne Oddział Lubelski.

 

Nowe technologie

Muzealnictwo to jedna z dziedzin nauki, w których wykorzystanie najnowszych osiągnięć technologii 3D staje się codziennością. Skanowanie 3D eksponatów muzealnych przyczynia się do ich popularyzacji, a tworzenie wirtualnych kolekcji eksponatów zwiększa atrakcyjność muzeów – mówi dr inż. Marek Miłosz z Instytutu Informatyki Politechniki Lubelskiej. – Ponadto cyfrowa dokumentacja przestrzenna obiektu może posłużyć do wykonania repliki za kilka lub kilkadziesiąt lat. W wyjątkowych sytuacjach kopia może stać się jedynym świadectwem istnienia pierwowzoru, który uległ zniszczeniu lub zaginął.

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej na co dzień zajmują się zagadnieniami technologii 3D. W trakcie seminarium pokażą wykorzystanie nowoczesnych technik informatycznych na konkretnych przykładach. Są wśród nich: skanowanie 3D uszkodzonej ramy obrazu wraz z jej obróbką oraz wirtualną rekonstrukcją uszkodzonych fragmentów, a także digitalizacja 3D obiektów trudno skanowalnych na przykładzie chińskiej figurki porcelanowej.

 

Wirtualne muzea

Cyfrowy świat to nie tylko digitalizacja, ale też technologia VR, czyli zwiedzanie wirtualnych muzeów. Technologia VR zapewnia niemożliwe przy tradycyjnym zwiedzaniu doznania.
W rzeczywistości niewiele eksponatów można dotknąć, gdy przy zastosowaniu technologii VR zwiedzający ma możliwość obrócenia każdego z artefaktów w dłoniach oraz przyjrzenia się wszystkim szczegółom. Wystarczy najprostszy tablet, aby zademonstrować artefakt za pośrednictwem technologii VR.

 

Muzea dla osób niewidomych

Dla osób z dysfunkcją wzroku przygotowaliśmy, wykorzystując skanowanie 3D, eksponaty muzealne pochodzące z Galerii Sztuki Socrealizmu w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Wybraliśmy obiekty charakteryzujące się ekspresją wyrazu, dynamicznym gestem i ułożeniem ciała, co powinno być interesujące i łatwo rozpoznawalne dla osób niewidomych – mówi prof. Jerzy Montusiewicz z Instytutu Informatyki Politechniki Lubelskiej.

 

źródło: Politechnika Lubelska


Podziel się
Oceń

Komentarze