Komarów-Osada: działać dla dobra mieszkańców

  • 28.08.2017, 09:16
  • PL
Komarów-Osada: działać dla dobra mieszkańców UG Komarów-Osada
Rozmowa z Wiesławą Sieńkowską, wójtem gminy Komarów-Osada

Jest Pani wójtem gminy Komarów-Osada od 18 lat. Obserwujemy, jak gmina zarządzana przez Panią stale się rozwija i pięknieje w oczach mieszkańców i osób przyjezdnych. Pani Wójt, jak to się robi?

Z satysfakcją mogę stwierdzić, że gmina Komarów-Osada to dynamicznie i prężnie rozwijająca się jednostka samorządowa. Najważniejszymi odbiorcami naszych działań są mieszkańcy, bo to dla nich zrealizowaliśmy szereg inwestycji związanych z poprawą infrastruktury, polegających na budowie, odbudowie, remoncie i modernizacji wielu kilometrów dróg gminnych oraz obiektów stanowiących własność gminy.

Szczególną wizytówkę naszej gminy stanowią pięknie zagospodarowane świetlice wiejskie. Zostały one doposażone w potrzebne paniom z KGW urządzenia. Wyremontowano i przebudowano budynek Ośrodka Zdrowia. Dla czterech jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych (Janówka, Komarów-Osada, Dub i Antoniówka) zakupiono samochody strażackie, w trakcie realizacji jest zakup samochodu strażackiego dla jednostki z OSP Zubowice. Wybudowano sieć wodociągową dla czterech miejscowości, wielofunkcyjne boisko sportowe w Komarowie-Osadzie, przy szkołach utworzono pięć placów zabaw. Powstały cztery siłownie zewnętrzne, dwie altany rekreacyjne, nowy parking z toaletą. Sukcesywnie trwa wymiana oświetlenia ulicznego w technologii LED. Najuboższym rodzinom nieodpłatnie udostępniono komputery i internet. Realizowane projekty były współfinansowane ze środków zewnętrznych: krajowych i Unii Europejskiej.

Moim mottem życiowym jest „Pozostawić po sobie ślad dobra”, dlatego chcę korzystać z dostępnych środków Unii Europejskiej i wspólnie z zespołem pracowników i stowarzyszeniami realizować następne projekty z myślą o ludziach, naszych mieszkańcach.

 

Jakie zmiany społeczne, gospodarcze i kulturowe nastąpiły wśród mieszkańców gminy?

Naszym kapitałem są ludzie, którzy aktywnie włączają się w działania na rzecz społeczności lokalnej. W gminie, we wszystkich obszarach życia, działa prężnie 30 organizacji pozarządowych. Aktywność społeczną potwierdza ranking „Społeczna Gmina” sporządzony w 2016 roku przez gazetę samorządu terytorialnego „Wspólnota”. Wśród 1565 gmin wiejskich w Polsce zostaliśmy sklasyfikowani na 37. miejscu, co bardzo nas cieszy.

Społeczeństwo naszej gminy to społeczeństwo aktywne, podejmujące odpowiedzialność za rozwój społeczny i gospodarczy. Utworzona baza i zaplecze dla aktywności społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet, to początek zmiany w świadomości samych kobiet, a także w rzeczywistości społeczno-gospodarczej. Również druhowie z jednostek OSP chętnie włączają się w kreowanie życia społecznego. Przestrzenią dla osób starszych jest Klub Seniora „Legenda”. Z powodzeniem działa także amatorski ruch artystyczny skupiony wokół Samorządowego Ośrodka Kultury (m.in. twórcy ludowi, chór Pasjonata, Wielopokoleniowa Orkiestra Dęta, zespoły śpiewacze). Tworząc warunki do rozwijania aktywności zawodowej, zostało utworzone Centrum Integracji Społecznej, które zatrudnia 30 osób długotrwale bezrobotnych.

Mówiąc o aktywizacji, nie sposób nie wspomnieć o działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej i Stowarzyszenia „W Dobrej Wierze”, działających na polu aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnością. Zajęcia prowadzone w tych placówkach pomagają tej grupie osób przygotować się do samodzielnego życia. Kultywowanie tradycji, pielęgnowanie tożsamości narodowej z poszanowaniem zmian i nowych prądów kulturalno-społecznych determinują sukces inicjatywy. Nowe umiejętności społeczne, zawodowe, artystyczne przyczyniają się do wzrostu gospodarczego i przekładają się na efekt w postaci satysfakcji, zwiększenia aktywności, samodzielności ekonomicznej.

 

Gmina Komarów-Osada współpracuje prężnie z innymi gminami. Czy tego typu działania się opłacają?

Ideą współpracy jest wspólne rozwiązywanie problemów oraz przeobrażanie regionu, aby stał się lepszym miejscem do pracy i do życia. Warto wspomnieć, że w partnerstwie z innymi samorządami realizujemy wspólne projekty, współfinansowane z Unii Europejskiej, które są adresowane do różnych grup mieszkańców: dzieci, młodzieży jak również do seniorów. Przynoszą one korzyści społeczne mieszkańcom, którzy zdobywają wiedzę, doświadczenie i umiejętności z wielu obszarów kreujących potencjał społeczny.

 

Mówi się o przyjaznym klimacie dla oświaty w Pani gminie. Z czego to wynika?

Szkoły to centrum budowania lokalnego kapitału społecznego. Świadomie kreujemy politykę edukacyjną, która uwzględnia długofalowe efekty działań szkół oraz ich wpływ na tworzenie lokalnej, zintegrowanej i świadomej społeczności. Mając na uwadze dobro dzieci i ich przyszłość oraz dobro rodziców, gmina utrzymuje istniejącą sieć szkół i skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne na wzbogacenie oferty edukacyjnej. W bieżącym roku rozpoczęliśmy realizację dużego projektu pt. „Szkoły XXI wieku w gminie Komarów-Osada”, który obejmie 294 uczniów oraz 30 nauczycieli. W naszej działalności oświatowej nie zapominamy o naszych najmłodszych mieszkańcach. Obecnie na terenie gminy działa pięć punktów przedszkolnych, a od września rozpoczyna funkcjonowanie przedszkole samorządowe. Na utworzenie tej placówki gmina pozyskała środki zewnętrzne w wysokości 861 359,74 zł. W rankingu gazety samorządowej „Wspólnota”, dotyczącego pozyskiwania środków unijnych na realizację zadań oświatowych, Gmina Komarów-Osada zajęła 57, miejsce na 1563 gmin wiejskich w Polsce.

Związek Nauczycielstwa Polskiego czterokrotnie przyznał Gminie Komarów-Osada statuetkę „Samorząd przyjazny oświacie i jej pracownikom”, wyróżniając w ten sposób wysiłek gminy włożony w realizację zadań oświatowych, skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych, jak również inwestycje na rzecz oświaty i przyjazny klimat w stosunkach międzyludzkich.

 

Dziękujemy za rozmowę.

 

na zdjęciu głównym: Wiesława Sieńkowska, jako jedyna kobieta wśród 75 osób, podczas majowych obchodów Wojewódzkiego Dnia Samorządowca, odebrała z rąk marszałka Sławomira Sosnowskiego i przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubelskiego Przemysława Litwiniuka wyróżnienie „za wkład w rozwój społeczeństwa obywatelskiego, upowszechnianie idei samorządności oraz wieloletnią pracę na rzecz społeczności lokalnej popartą wysokim zaufaniem społecznym”
zdjęcia: Urząd Gminy Komarów-Osada

 

 

 

Gmina Komarów-Osada liczy 122,79 km² i 5169 mieszkańców, położona jest w odległości 20 km na wschód od Zamościa i ok. 110 km od Lublina. Gmina należy do dwóch regionów fizjograficznych: część południowa – Grzęda Sokalska oraz północna – położona na Padole Zamojskim. Przez teren gminy przepływa rzeka Sieniocha, dopływ Huczwy, zasilana przez drobne strugi mające swój początek w rozległych dolinach zatorfionych. Jest gminą typowo rolniczą, liczącą 2965 gospodarstw o dużym potencjale produkcyjnym. Gmina Komarów-Osada to urokliwe zakątki z przepięknymi wąwozami lessowymi, osadnictwem pradziejowym, bogatą historią, miejscem na obcowanie z przepiękną przyrodą doliny rzeki Sieniochy i okolic. Różnorodne krajobrazy, historyczne miejsca, malowniczo położone miejscowości składają się na niepowtarzalne piękno gminy.

Wierzę, że jeżeli odwiedzicie Państwo te urokliwe tereny, to zachowacie w sercu najlepsze wspomnienia.

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony: www.komarow.pl

PL

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe